Dokončení filmu "Sedm tisíc duší"

 

SEDM TISÍC DUŠÍ - dokumentární film

 

Téma srbských vězňů a internovaných civilistů z první světové války je zanedbávanou událostí a to dokonce i dnes, během stého výročí konce první světové války je toto téma zcela zapomenuto a nespravedlnost nebyla nikdy napravena. Ještě během doby trvání války se zdálo, že se tyto oběti nevejdou do řekněme, válečného osvobozujícího příběhu, kde se bral ohled především na vojáka s puškou v ruce. Pokud se podíváte na jakoukoli srbskou vojenskou památku, jedná se obvykle o vojáka, který má pušku, která je vysoko zdvižená. Máme jen několik soch srbských civilistů, kteří byli oběťmi ... neexistují žádné památníky, nebo jen velmi vzácně, které se obecně týkají role civilistů, natož civilistů, kteří byli zajatci.

 

Podle definice vojenské legislativy je však vězněm někdo, kdo silou okolností skončil v zajetí a nadále plní své vojenské povinnosti. Stejně tak to lze říci i pro civilní zajatce, kteří byli občané Srbského království a zůstali jejími občany, přestože čelili těmto zcela neočekávaným a hrozným událostem. Je velmi smutné, že prakticky po celé století zůstávají tito lidé mimo kolektivní paměti srbského lidu, ačkoli je to velmi dramatická ztráta, jsou jednoduše, myslím, nespravedlivě marginalizováni a téměř vyčleněni z našeho obecného vnímání první světové války.

 

Film SEDM TISÍC DUŠÍ je o utrpení srbských vojáků a internovaných civilistů v rakousko-uherských internačních táborech na území dnešní České republiky, Jindřichovice a Broumova. V internačních táborech bylo zhruba 500 zařízení, kde bylo asi 60 000 válečných zajatců.

Mimořádně obtížné pracovní podmínky, žádné jídlo, žádná obuv a oblečení, zimní a infekční nemoci, to vše mělo vliv na nepřežití 7 100 Srbů. V Jindřichovicích je mauzoleum, kde jsou pozůstatky obětí těchto koncentračních táborů - 7 100 Srbů a 189 Rusů. Je to druhé největší srbské pohřebiště na světě.

Film obsahuje vzpomínky na vojáky, kteří přežili koncentrační tábory, které napsal v roce 1919 nizozemský novinář Henry Aber. Ve filmu také hovoří potomci bojovníků ze Srbska.


Ve filmu hrají Lordan Zafranović, Jelena Ćirić, velekněz Srdjan Jablanović atd., vypravěčem je Tihomir Stanić.

Trvání 59 minut.
Režisér, Sanjin Mirić
Produkce, RODOLJUB z.s. sdružení Česko-srbské přátelství
Film byl vytvořen s podporou ministerstva kultury a informací Republiky Srbsko ve spolupráci s RTS, AVALA STUDIOS a Dunav Osiguranje d.o.o.

 

PRO-SYSTEM, vodohospodářské služby, s.r.o.
PROVOD – INŽENÝRSKÁ SPOLEČNOST, S.R.O.
O Srbsku       Rozhovory       Asociace       Partneři       Důležité kontakty       Aktuality

©2020 SRBIJA, vytvořilo Lagarto.cz