Sdružení "Vidovdan"

Srbské sdružení Vidovdan existuje v České republice více než 20 let. Sdružení bylo založeno za účelem obnovy a udržování srbských vojenských prvků a hřbitovů z první světové války a památníku na území západních Čech, zejména v Karlovarském kraji. Od roku 1914 do roku 1918 na těchto místech byly srbské pracovní tábory.

Staráme se o mauzoleum v Jindřichovicích a podíleli jsme se na restaurování bývalého vojenského hřbitova v tomto místě, které se za první světové války nacházelo vedle tábora.

Asociace „Vidovdan“ každoročně sdružuje naše občany, kteří žijí v České republice, ale také v Německu, na největším srbském svátku Vidovdan 28. června. Liturgie a Parastos, později společenství. Tuto akci organizujeme již 25 let od roku 1995 a do té doby byla poslední liturgie a vzpomínka podávána před začátkem druhé světové války v roce 1938.

Důležitost srbských obětí a různá shromáždění jsou také organizována několikrát v průběhu celého roku.

Zástupce Vidovdanské asociace zastupuje srbskou národnostní menšinu ve Výboru pro národnostní menšiny Karlovarského kraje.

Pravoslavní Rusové, Ukrajinci, Češi, Slováci a Řekové žijící v Karlových Varech se také zajímají o práci našeho sdružení, tj. akce, které organizujeme.

PRO-SYSTEM, vodohospodářské služby, s.r.o.
PROVOD – INŽENÝRSKÁ SPOLEČNOST, S.R.O.
O Srbsku       Rozhovory       Asociace       Partneři       Důležité kontakty       Aktuality

©2020 SRBIJA, vytvořilo Lagarto.cz