Srdjan Plavšić - Sparta Praha

 

Od července 2017 hrajete ve Spartě. Na úvod, jak se Vám žije v Praze?

 

Uplynuly skoro tři roky od té doby, co jsem se nastěhoval do Česka. Co se týče života v Praze, cítím se dobře, jak ve městě, tak v celém českém státě. Rychle jsem si na všechno zvykl a mohu říct, že život zde je velice příjemný a užívám si ho.

 

Jaké byly Vaše pocity, když jste se rozhodl přestěhovat do Prahy? Navštívil jste Prahu i předtím, než jste přijel kvůli Spartě?

 

Byl to zvláštní pocit, protože jsem musel poprvé odjet do zahraničí a zůstat tam. Měl jsem i jiné nabídky, ale vybral jsem si Prahu, kvůli projektu, který pro mě měli připravený a také protože jsem věděl, že nebudu daleko od domova.

 

Co pro Vás za uplynulé tři roky život v Praze znamená

 

Abych řekl pravdu, znamená pro mě hodně, bydlím tady už třetím rokem a za tu dobu jsem prožil hezké a méně hezké chvíle, ale samozřejmě si budu pamatovat jen ty hezké. Praha je krásné město, plné turistů a je považováno za jedno z nejhezčích měst v Evropě. Každopádně budu mít spoustu vzpomínek z Prahy až jednou odejdu. 

 

Co pro Vás bylo nejtěžší po příjezdu do Sparty? Naučit se česky?

 

Myslel jsem si, že to bude těžší, než to doopravdy bylo, protože jak jsem se již zmínil, je to první zahraniční fotbalový tým, pro který hraju. Měl jsem ale štěstí, jelikož když jsem přijel, tak mě přivítali Vukadin Vukadinović, také Srb, který před Spartou hrál v mnohých českých klubech a též Eldar Ćivić. Na samém začátku mi moc pomohli, protože velmi dobře ovládají češtinu. Pomohli mi kolem všeho potřebného a s nimi jsem se naučil jazyk.

 

Češi se považují za fotbalový národ. Souhlasíte? Porovnejte je se Srbskem.

 

Češi jsou fotbalový národ, těžce snášejí prohry po zápase a upřímně se radují po výhře. Když to porovnám se Srbskem, vidím velkou podobnost.

 

Mohl byste porovnat atmosféru na Letné a dříve v Bělehradě, když jste hrál na stadionu Rajko Mitić?

 

Nemohl bych to srovnat, jelikož v Bělehradě je stadion mnohem větší, má kapacitu přes padesát tisíc lidí, stadion Letná má mnohem menší kapacitu, kolem patnácti tisíc, ale na skoro každém zápase jsou tribuny zaplněné. Ultras fanoušci týmu Crvena Zvezda Bělehrad jsou považovány za jedny z nejlepších fanoušků v Evropě a opravdu dělají neskutečnou atmosféru na zápasech. Co se týče zdejších fanoušků, je jich méně než v Crvene Zvezdě, ale také dělají neskutečnou atmosféru na zápasech a tím způsobem nám pomáhají abychom snadněji ,,zlomili“ rivaly a vyhráli zápasy. Opravdu mám pro ně jen ta nejlepší slova a dávají nám neskutečnou podporu.

 

Crvena Zvezda Bělehrad a Sparta Praha jsou spřátelené kluby, stejně tak i jejich fanoušci, měli jsme příležitost to vidět v minulosti a je to velmi zajímavé. Co to pro Vás znamená?

 

Musím říct, že vztahy mezi fanoušky jsou fantastické a mám z toho velkou radost. Často vidím naší vlajku na tribuně na Letné a dává mi to neskutečnou motivaci pro lepší výkon. Obecně, přátelství mezi českým a srbským národem je na fenomenální úrovní. 

 

Chybí Vám Srbsko? Jak často jezdíte domů? Po čem se Vám stýská nejvíc?

 

Srbsko mi vždy chybí, některé věci, které mám tam, nemám tady, především mám na mysli mou rodinu. Samozřejmě, že mě přijedou navštívit a tráví se mnou čas, ale daleko více času spolu trávíme, když jsem v Srbsku. Dvakrát ročně, když máme delší přestávku kvůli pauze v soutěži a na konci sezóny, jedu do Srbska a strávím tam dva až tři týdny. Jinak se mi podaří jet na den, dva pouze tehdy, když je přestávka pro národní tým, takže když to sečtu, jezdím domů tři až čtyřikrát za rok. Kromě rodiny a přátel mi nic nechybí. Díky Bohu, je zde spousta kvalitních srbských restaurací, které rád navštěvuji.

PROVOD – INŽENÝRSKÁ SPOLEČNOST, S.R.O.
PRO-SYSTEM, vodohospodářské služby, s.r.o.
O Srbsku       Rozhovory       Asociace       Partneři       Důležité kontakty       Aktuality

©2020 SRBIJA, vytvořilo Lagarto.cz